رفتینگ-کلک سواری-قایقرانی در رودخانه های خروشان

رفتینگ به معنی "کلک سواری" و یا "قایقرانی در رودخانه های خروشان می باشد. این فعالیت تفریحی-ورزشی بسیار جذاب و هیجان انگیز بوده و یکی ار بهترین نمونه های سفرهای اکوتوریستی، توریسم ماجراجویانه و ورزشی می باشد.

رفتینگ یکی از پرطرفدار ترین شاخه های گردشگری بوده و شرکت های بسیاری در سراسر دنیا به صورت تخصصی اقدام به طراحی و اجرای اینگونه سفرها می نمایند. در رفتینگ مسافران سوار بر قایق های مخصوص ضمن لذت بردن از هیجان رویارویی با امواج رودخانه ها، از میان جنگل ها، کوهها، دشتها، مزارع، روستا ها و ... گذر کرده و به تماشای مناظری می نشینند که با هیچ وسیله دیگری میسر نمی باشد.

به رودخانه های خروشان "آب سفید" می گویند. دلیل ذکر آب سفید این است که در قسمت های خروشان آب کف کرده و به رنگ سفید دیده می شود. رفتینگ فعالیتی مهیج، ماجراجویانه، تفریحی و ورزشی است و در طبیعت انجام می شود. لذا فعالیتی اکوتوریستی بوده که توریسم ماجراجویانه و ورزشی را در دل خود دارد و از تمام اصول اکوتوریسم تبعیت می کند. همانگونه که می دانیم "اکوتوریسم یعنی سفر مسئولانه به محیط های طبیعی که باعث حفاظت از محیط طبیعی  شده و نفع جوامع محلی را در بر داشته باشد."

برای انجام این ورزش نیازی به ورزشکار بودن و یا مهارت داشتن توریست ها نمی باشد. هر شخصی که دوستدار هیجان است می تواند به عنوان عضوی از تیم قایقرانان با استفاده از تجهیزات ویژه و با اتکاء به مهارت راهنما این کار را تجربه نماید. به همین دلیل رفتینگ روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.

هیجان رفتینگ بستگی به درجه خروشان بودن امواج دارد (از درجه ۱ تا ۶) که البته نوع امواج، سرعت آب، سطح آب، ساحل رودخانه  و حتی عمق آب نیز در میزان هیجان تاثیر گذار است. امواجی با درجات بین ۱ تا ۴  مناسب کار توریستی بوده چون درجات ۵ و ۶ بسیار خطرناک می باشند. در بسیاری از موارد قایق ها واژگون شده و مسافران می بایست مسیری را در آب شنا کنند. لذا نقش تجهیزات و نیز تجربه قایقرانان در این فعالیت بسیار مشخص و بارز است. توریست ها معمولا در اولین تجربه های خود امواجی با درجات ۱ و ۲  را تجربه می کنند و در تجربه های بعدی دوست دارند با امواجی با درجه سختی بیشتر دست و پنجه نرم کنند چرا که دیگر  امواج کوچک برایشان ارضا کننده نیست و به دنبال هیجان بیشتر هستند.

نکات ضروری :

- سنین 12 الی 50 سال مجاز به شرکت در این برنامه هستند که از نظر بدنی و جسمانی در سلامت باشند.
- برای سبکی بدن در زمان خیس شدن از لباس های سبک و از کفش های کتانی یا صندل استفاده شود.
- قبل از رفتینگ ناخن های دست و پا کاملا گرفته شوند.                                                                                                                                             
- برای جلوگیری از آفتابسوختگی بهتر است از البسه بلند استفاده شود.                          
- آمادگی جسمانی و آشنایی با فنون شنا


وسایل مورد نیاز سفر :                                                                                کارت شناسایی معتبر و شناسنامه مسافر . لباس اضافی . کلاه آفتابگیر . کرم ضد آفتاب . لیوان شخصی . وعده های غذایی همراه  (در صورت عدم تمایل از سرویس مهمانسرا) . داروهای شخصی . بطری آب کوچک.

/ 0 نظر / 49 بازدید