تهران گردی طبیعی

تهران بزرگ در دامنه ی رشته کوه البرز آرمیده است . از این رو کوهنوردی از درکه و شهران تا گلاب دره و دربند و برخی دامنه های دیگر ، از قدیم در این شهر مرسوم بوده است .

رودخانه های کرج و جاجرود نیز از جمله تفریگاه های طبیعی نزدیک تهران هستند که در کنار چشمه های داخلی مثل فرحزاد و سولقان در روزهای تعطیل می تواند پذیرای گردشگران باشند.

کوهستان های شمالی تهران که بلندترین آن - توچال - ٣٩٣٣ متر ارتفاع دارد ، بر تمام فضای شهر مشرف هستند . دره های اوین ، درکه ، نیاوران ، حصارک، سوهانک ، کن و فرحزاد نیز همواره خیل عظیمی از جمعیت را به سوی خود فرا می خوانند.

علاوه بر تفریگاه های طبیعی اطراف تهران ، بوستان های جنگلی بزرگی در شهر تهران ایجاد شده که تفرج را به داخل شهر کشانده اند. بوستان های جنگلی تهران بیشتر از اینکه به صورت طبیعی پدید آمده باشند، به صورت مصنوعی و برنامه ریزی شده بوجود آمده اند.

جنگل های طبیعی در سطح ترهان پراکنده اند و در آنها گونه های گیاهی بسیار مانند زالزالک ، گوجه وحشی ، زرشک ، انجیر ، شیرخشت ، پسته ، بادام کوهی ، داغداغان، سنجد ، تنگرس ، گز ، ارزن ، سماق و ... به چشم می خورد .

برخی بوستان های جنگلی تهران از این قرارند:

بوستان جنگلی چیتگر ، ١۴۵٠ هکتار در منطقه ٢٢ ( بزرگراه کرج)

بوستان جنگلی لویزان ، ١١٠٠ هکتار در منطقه ۴ ( بزرگراه هنگام )

بوستان جنگلی وردآورد ، ١٠٢٠ هکتار در غرب منطقه ٢٢ ( جاده کرج)

بوستان جنگلی سوهانک ، ٢٠٠ هکتار در منطقه ١ ( بزرگراه سوهانک )

بوستان جنگلی غزال ، ٩٧۵ هکتار در شمال شرقی شهر

بوستان جنگلی سرخه حصار، ٨۵٠ هکتار در منطقه ١٣ ( جاده دماوند )

بوستان جنگلی توسکا ، ٣٠٠ هکتار در منطقه ١۵ (بزرگراه بعثت)

بوستان جنگلی خجیر ، ١٢٠ هکتار در شمال شرقی شهر (‌جاده دماوند )

بوستان جمشیدیه

از زیباترین و دیدینی ترین بوستانهای تهران است که با مساحتی در حدود ١٠ هکتار ، در خیابان شهید باهنر و در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلک چال واقع شده و از شمال به کوه کلک چال و از جنوب به باغ دولو و از شرق به خیانان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک چال محدود است . از ویژگیهای این بوستان ، دریاچه و آبشار مجاور آن و نیز آبنماهای سنگی موجود در آن سات که جلوه های خاص به آن داده اند.

بوستان پردیسان

این بوستان که در شمال غربی تهران واقع است ، از سمت شمال به بزرگراه همت از سمت شرق به بزرگراه شسخ فضل ال.. نوری و از سمت غرب به مسیل رودخانه پونک و از سمت جنوب به بزرگراه حکیم محدود می شود. از امکانات این بوستان می توان به موزه ی تنوع زیستی ، موزه ی آب و باغ وحش اشاره کرد . به علت وجود چندین بزرگراه در اطراف بوستان پردیسان ، استقبال زیادی برای استفاده از آن به عمل می آید و بیشتر روزهای هفته به ویژه روزهای تعطیل ، مردم برای استفاده از این بوستان رهسپار شمال غرب تهران می شوند. وجود موزه ی تنوع زیستی با انواع حیوانات و حشرات تاکسی درمی شده و بعضا زنده ، یکی از جذابیت های این بوستان است .

بوستان جنگلی لویزان

این بوستان با وسعتی معادل ١١٠٠ هکتار ، بیشتر کاربرد تفریحی دارد . این بوستان از شمال به قوچک ، از جنوب به شمس آباد و از غرب به ده لویزان و از شرق به پادگان خاتم الانبیاء محدود می شود.

سرگاه دیزین

دیزین مهم ترین سرگاه برفی ( پیست اسکی ) ایران و خاورمیانه است که در شمال تهران واقع شده است . سرگاه دیزین اولین سرگاه برفی در ایران می باشد که از طرف فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات رسمی مورد تایید قرار گرفته و عنوان بین المللی دارد . مدت زمان فصل اسکی دردیزین - که بیشترین زمان را برای اسکی بازان در ایران فراهم آورده - از اول آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه می باشد.

دیزین در شمال کوه های تهران ( منطقه گاجره ) و به فاصله ١٢٣ کیلومتر از مسیر جاده چالوس و ٧١ کیلومتر از مسیر جاده شمشک واقع شده است .

 

/ 0 نظر / 16 بازدید