تهران گردی گنجینه ای

به جز آثار متعدد تاریخی و باستانی که در تهران وجود دارند، گنجینه ها و موزه های درخور توجهی نیز در تهران خودنمایی می کنند . برخی از این موزه های ارزشمند:

موزه ایران باستان

اولین موزه ایران ، در ابتدای خیابان سی تیر ، در خیابان امام خمینی قرار دارد . دولت ایران دستور ساخت این موزه را در 21 اردیبهشت ماه سال 1313 ه ش به معمار فرانسوی - آندره گدار - ابلاغ کرد. ساختمان موزه در سال 1316 به اتمام رسید و موزه برای بازدید عموم افتتاح شد . این موزه که 2744 متر مربع زیر بنا دارد در زمینی به مساحت 5500 متر مربع ساخته شده است .

در این موزه دو بخش آثار پیش از اسلام و پس از اسلام در دو ساختمان جداگانه به نمایش گذاشته شده است . از ویژگیهای بخش پس از سالام شبیه سازی ماکتی از حالت انعکاس صدای مسجد امام خمینی اصفهان است .

کاخ موزه ی سعد آباد

مجموعه کاخ های سعد آباد ابتدا در اختیار قاجار و خاندان سلطنتی آنها بود. اما دودمان پهلوی در شهرستان شمیران ، این کاخ ها را توسعه دادند که پس از توسعهی آن ، ابتدا پهلوی اول و سپس پسرش در آنجا مستقر شدند . هم اکنون این مجموعه به شکل موزه در آمده . مجموعه سعد آباد دارای 8 دروازه است که به این ترتیب نام گذاری شده اند : دروازه ی ناظمیه ، دروازه زعفرانیه ف دروازه ی خیابان دارآباد ، دروازه میدان دربند ، دروازه خیابان جعفر آباد اول ، دروازه ی خیابان جعفر آباد دوم ، دروازه ی رودخانه و دروازه ی کاخ سفید.

این مجموعه تاریخی - تفریحی دارای 18 خانه ی بزرگ و یا به عبارتی کاخ است که به این اسامی معروف بوده اند . کاخ احمد شاهی ، کاخ شاهوند ( موزه سبز کنونی ) کاخ یا خانه سفید ( موزه ملی کنونی ) کاخ ویژه ( محل تشریفات میهمانان خارجی ایران ) کاخ اسود ( موزه ی هنرهای معاصر ) کاخ شمس ( موزه مطالعات انسانی ) کاخ اشرف ( موزه ی الاواح کنونی ) کاخ اعلامرضا ، کاخ ملکه ی مادر ، کاخر احمد رضا ، کاخ عبدالرضا ، کاخ بهمن پهلوی - پسر غلامرضا-(مرکز آموزش کنونی ) کاخ شهرام -پسر اشرف پهلوی - ( موزه ی ارتش کنونی ) ، کاخ فریده دیبا ، کاخ رضا پهلوی ( موزهی استاد بهزاد کنونی ) ، کاخ رضا پهلوی ، کاخ دوم ولیعهد سابق ( موزه ی دفینه  کنونی ) کاخ فرحناز و علیرضا ( موزه خوشنویسی میرعماد ) و کاخ لیلا.

موزه هنرهای معاصر

این موزه در سال 1356 خورشیدی در ضلع غربی پارک لاله و در زمینی به مساحت 2000 متر مربع بنا شده که شامل مهم ترین و جامع ترین مجموعه از هنر غربی در قاره ی کهن آسیا است .

معماری موزه ب پایه ی سنت ، مدرنیسم و مفاهیم فلسفی طراحی شده است . هشتی ، چهار سو و گذرگاه ها از جمله عناصر چشم نواز این مجموعه ی بدیع به شمار می رود . همچنین تاثیر بادگیرهای یزد بر معماری این مجموعه واضح است .

هشت نگارخانه ی موزه که با اختلاف سطحی شگفت انگیز نسبت به هم بنا شده اند . بینند را در مسیری چرخشی گرداگرد فضای اصلی موزه می گردانند . این مسیر به گونه ای طراحی شده است که انتهای هشتمین و  آخرین نگارخانه به هشتی یا همان نگارخانه ی اول باز می گردد. این مجموعه در خیابان کارگر شمالی بعد از بلوار کشاورز واقع شده است .

موزه پول ( تماشاگه پول )

موزه ی پول ، اولین موزه ی تخصصی و دایمی سکه و اسکناس در ایران است که در تاریخ 17 تیرماه 1376 به همت اداره ی کل موزه های بنیاد شیهد و امور ایثارگران افتتاح شد. این مجموعه شامل 1400 سکه و 750 قطعه اسکناس و تعداد تقریبی 200 قطعه اشیای موزه ای غیر از سکه و اسکناس است که در کنار ارائه ی بخش قابل توجهی از سکه ها و اسکناس های ایران ، گوشه هایی از تاریخ این سرزمین را نیر به نمایش می گذارد.

در اردیبهشت ماه 78 در سالن اصلی بخش جدیدی با موضوع پول ملل راه اندازی شده است که اختصاص به نمایش سکه ها ف اطلاعات پولی و ارزش واحد پول کشورهای گوناگون دارد .

موزه ی پول علاوه بر سالن های نمایش ، بخش های جنبی دیگری نیز دارد که به اختصار عبارتند از ، کتابخانه ی تخصصی ، بانک اطلاعات ، نگارخانه ، تماشا خانه ، سالن اجتماعات ، نمایشگاه های متفرقه ، کتاب فروشی و چایخانه ، موزه ی پول در ابتدای خیابان میرداماد ، نزدیک به خیابان ولیعصر قرار دارد.

موزه ی طبیعی دارآباد

شهرداری تهران در سال 72 موزه ی طبیعت و حیات وحش ایران را ، به منظور آشنا کردن مردم با میراث فرهنگی و طبیعی و نیز شناخت اهمیت حفاظت از محیط سبز و حیوانات افتتاح کرد .

این موزه بخش های متعددی دارد که عبارتند از بخش پرندگان و پستانداران ، بخش زمین شناسی که در آن ویژگیهای دوران های مختلف زمین شناسی از نظر محیط زیست جانوری و گیاهی به تصویر کشده شده است. بخش پروانه ها ، عنکبوت ها ، رتیل ها و عقرب ها . این موزه همچنین دارای کارگاه تاکسیدرمی است که در آن چگونگی فن حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیر زنده به نمایش گذاشته شده است . از جمله ویژگیهای خاص این موزه دارا بودن نوع کمیاب پوست ببر است. همچنین دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران جهان با نام های گور ایرانی و یوزپلنگ آسیایی در آن به نمایش گذاشته شده است . این موزه در خیابان اقدسیه ، انتهای خیابان شهید سباری ، خیابان دارآباد واقع شده است .

کاخ موزه گلستان

مجموعه ای از بناهای دوره قاجار در میدان ارگ به کاخ گلستان مشهور است که بناهای ان در زمان های مختلف ساخته شده اند . شروع ساخت آن به ارگ تاریخی تهران  و زمان شاه تهماسب اول صفوی باز می گردد . ولی این کاخ در دوره ی قاجار گسترش فراوانی یافت و محل سکونت شاهان قاجار بود . بناهای معروف موجود در این مجموعه به شرح زیر هستند ، شمس العماره ، تالار سلام ، تالار آینه ، تخت مرمر ، تالار الماس ، حوض خانه ، کاخ ابیض ، خلوت کزیمخانی ، عمارت بادگیر ، تالار عاج ، تالار برلیان و حوضخانه ی عمارت بادگیر ، این کاخ در خیابان پانزده خرداد ، میدان ارگ واقع شده است .

موزه رضا عباسی

این موزه به منظور بزرگداشت یکی از نگارگران عصر صفویه نامگذاری شده است . آثار این موزه از دوره ی ماقبل تاریخ تا قرن سیزدهم هجری را دربر می گیرد . تالارهای تشکیل دهنده ی این موزه هنری عبارتند از: تالار پیش از اسلام ، تالار هنرهای اسلامی شامل آثار هنری و صنعتی ، نگارگری ، خوشنویسی و کتابخانه. این موزه در خیابان دکتر شریعتی ، نرسیده به پل سید خندان قرار دارد.

 

 

/ 1 نظر / 26 بازدید