مسجد جامع فهرج

روستای فهرج در ٢۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و کنار راه اصلی یزد-بافق قرار دارد. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی ، آب انباری قدیمی ، مجموعه شهدا و مسجد جامع می توان اشاره کرد.

مسجد جامع فهرج از بناهای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است. این بنا قدیمی ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچ گونه پیرایه ای دست نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی رو به قبله با شهت ستون و مناره گلی نه چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگیهای این بنا محسوب می شود.

این مسجد که در ٣٠ کیلومتری شرق یزد قرار گرفته ، از خشت و گل ساخته شده است. تاریخ بنای آن به صدر اسلام باز میگردد. این مسجد در تاریخ معماری اسلامی - ایرانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ستونهای قطور و پوشش تاق آن از نوع بیز گهواره ای است و مناره مسجد که از گل ساخته شده است به دوره های بعدی مربوط می باشد.

Fahraj Jaame' Mosque

this mosque has been built by mud brick and mud mortar in 30 km. to east of Yazd. its construction date backs to the first years of Islam. This mosque enjoys special importance in history of Islamic- Iranian architecture. The thick columns and cover of the vault are in method of surge cradle. the mina-rat has constructed by mud and is belongs to the later periods.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید